Muzeum Etnograficzne w Krakowie

poniedziałeknieczynne
wtorek – niedziela10:00 – 19:00
biletybilet normalny – 13zł bilet ulgowy – 7zł bilet grupowy normalny (dla grup od 10 osób wzwyż) – 10zł/os. bilet grupowy ulgowy (dla grup od 10 osób wzwyż) – 5zł/os. bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + 1 dziecko lub jedna osoba dorosła + 2 dzieci) – 20zł/os. każda kolejna osoba + 7zł
adrespl. Wolnica 1
Ostatnie wejście zwiedzających o 18:15. W niedzielę darmowy wstęp na ekspozycje stałe.

muzeum_etnograficzne_Kraków_Kazimierz_fot.Zygmunt_Put

Muezum Etnograficzne może poszczycić się już ponad 100-letnią historią. Założone z inicjatywy Sewryna Udzieli w roku 1911, początkowo mieściło się w jednym z budynków na Wzgórzu Wawelskim. Zbiory przetrwały trudne czasy okupacji w zadziwiająco dobrym stanie. Po zakończneniu wojny zostały przekazane państwu i wkrótce potem przeniesione do nowej siedziby muzeum – dawnego ratusza miasta Kazimierz, który służy za siedzibę placówki aż do dnia dzisiejszego.

Na ekspozycjach stałych Muzeum Etnograficznego podziwiać można przede wszystkim liczne pamiątki i artefakty obrazujące życie polskiej wsi oraz kulturę ludową we wszelkich jej przejawach. Co ciekawe zobaczyć można też wystawę nastawioną na ukazanie procesu interpretacji tejże kultury przez pierwsze pokolenia etnologów i etnografów z perspektywy czasu.