Katedra Wawelska i Muzeum Katedralne

 biletynormalny 12 zł,
ulgowy 7 zł,
grupy 10+ osób z licencjonowanym przewodnikiem miejskim (który musi być obecny przy zakupie biletów) – bilety odpowiednio 11 i 6 zł.

Atrakcje do zwiedzania - Katedra na Wawelu | Katedra Wawelska

Świątynia podzielona jest na część bezpłatną (obejmującą nawę główną i prezbiterium gdzie oprócz ołtarza koronacyjnego zobaczymy też konfesję św. Stanisława) i płatną – obejmującą Dzwon Zygmunt, kilka kaplic oraz groby królewskie. Wejść można też za ołtarz główny (obejście ołtarza – tzw. ambit) – po drodze miniemy arcyistotny tzw. czarny krucyfiks św. Jadwigi. Można też zobaczyć kilka średniowiecznych nagrobków królewskich, w tym Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, jak również można zaglądnąć przez kratę do słynnej Kaplicy Zygmuntowskiej (niestety nie można wejść do środka).  I na tym koniec – trzeba kierować się do wyjścia z katedry. Dla zainteresowanych dodamy jeszcze, że krypta, w której spoczywa para prezydencka oraz sąsiadująca z nią krypta marszałka Józefa Piłsudskiego są dostępne bez opłat – z zewnątrz, zaś dla zwiedzających groby królewskie stanowią ostatni element trasy.

Czy bezpłatna opcja zwiedzania katedry królewskiej to dużo czy mało? W niektórych sytuacjach może się to okazać wystarczające, gdyż i tak ta ogólnodostępna, bezpłatna cześć katedry jest tak bogata w treść, że spokojnie można spędzić tu godzinę a nawet i więcej. jest to jednak opcja dla zainteresowanych, dla turystów którzy chętnie najciekawsze tematy pogłębią.  Dla dzieci zdecydowanie polecamy wersję płatną (Dzwon Zygmunt to duża atrakcja! A wejście na Wieżę Zygmuntowską to emocje i ruch:)).

Dla grup większych niż 30 osób zdecydowanie polecamy skorzystanie z zestawów słuchawkowych z nadajnikiem dla przewodnika. Dzięki temu nie będzie problemu ze zebraniem całej grupy w wąskim, niewielkim przejściu oraz – z „przekrzykiwaniem się” przewodników siłą rzeczy zgrupowanych na niewielkiej przestrzeni. Załatwia się to na miejscu,  cena jest naprawdę przystępna – tylko 1,5 zł od osoby, jednak pod warunkiem, że wykupimy bilety do Katedry. Jeśli wybieramy bezpłatną opcję zwiedzania i chcemy skorzystać z zestawów słuchawkowych, to zapłacimy 3 zł za sztukę.

Przejdźmy teraz do wstępu biletowanego. W cenie znajduje się przede wszystkim wejście na Wieżę Zygmuntowską gdzie znajduje się słynny Dzwon Zygmunt. Poza tym zakupienie biletu umożliwi nam m.in. wejście do przepięknej Kaplicy Świętokrzyskiej oraz do Krypty św. Leonarda i do Grobów Królewskich. Uwaga! Wielu turystów zapomina, że w cenie biletu do płatnej części katedry mieści się też wstęp do mieszczącego się dosłownie naprzeciwko Muzeum Katedralnego im. Jana Pawła II! Naprawdę warto tu zajrzeć, bo ta stosunkowo niewielka kolekcja ukaże naszym oczom prawdziwe rarytasy i będzie wyśmienitym dopełnieniem zwiedzania katedry.

Szukasz wycieczki z przewodnikiem – zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia indywidualnego planu zwiedzania Krakowa.